SOFIA UNDERGROUND 2016 – Вътрешни конфликти
This post is also available in: English В дните между 19-24 април 2016 на няколко различни локации в София се състоя дванадесетото издание на фестивала за пърформанс и гранични творчески форми Sofia Underground – с тема Inner Conflicts (или Вътрешни конфликти). През 2016 г. програмата на Sofia Underground представи повече от 60 артисти от тринадесет различни държави, избрани чрез базирана на отворена покана и предварителна селекция от страна на куратора на това издание – Ивайло Иванов. Основната програма на събитието, условно наречена Underground, се състоя в два последователни дни през уикенда, като представянето й беше осъществено в подземното индустриално пространство на електро-контролната зала на НДК (под Кино Люмиер), което организаторите на фестивала вече за втора поредна година, приобщават за целите на независимата културна практика.
Богато наситената програма представи разнородни в своя характер и изразност пърформативни актове и обхвана времевия период от 19.00 ч. в петък и 17.00 ч. в събота до 3.00 ч. през нощта и в двата фокусни за фестивала дни, завършвайки кулминативно с аудио-визуални пърформанси в сферата на електронната музика и медийните изкуства. Традиционно, в допълнение към програмата от пърформанси на публиката бяха представени прожекции на видео творби и няколко артистични инсталации. Следвайки един вече установен статут на платформа, която представя и свързва независими артисти в сферата на съвременните артистични практики, фестивалът Sofia Underground ’16 отново предложи програма, балансираща между български и чуждестранни участници, както и между утвърдени и начинаещи артисти, стимулирайки тяхното взаимодействие, обмена на опит и съответно развитието на местната артистична сцена. Взаимодействието с публиката – което също е харакетрен фокус в програмирането на Sofia Underground – беше стимулирано от интерактивните пърформанси и чрез съпътстващата програма на събитието за тази година.
Подгряващата програма на фестивала – Higher ground, предложи на публиката въвеждащи в дискурса на събитието лекции и презентации от български и чуждестранни артисти, които се състояха съответно в пространствата на НГ / „Софийски Арсенал“ – Музей за съвременно изкуство (в чиято колекция е документацията на най-старите издания на Sofia Underground), също в Национален Музей „Земята и хората“ и Център за култура и дебат „Червената къща“. Събитието завърши с пост-програма – Overground, в която към събитието символично беше приобщен, като израз на социо-културен „вътрешен конфликт“, един активен вече от години у нас обществен дебат и свързаният с него граждански протест.
Артистите, представени в Sofia Underground 2016 – Inner Conflicts: Фестивалът Sofia Underground 2016 е осъществен от Studio DAUHAUS и eXAF.org, в съорганизация с Национален дворец на културата – Конгресен център, и с подкрепата на Полски културен интитут в гр. София и Наградата за съвременно българско изкуство Гауденц Б. Руф. Допълнителна подкрепа за събитието е получена от European Cultural Foundation, Goethe-Institut Berlin, Goethe-Institut Munich, Държавен културен институт при МВнР, OCB и В/ХОД – платформа за документални изкуства. * * * Организаторите благодарят на всички доброволци, които активно взеха участие в подготовката и реализацията на събитието, както и на TimeHeroes.org за подкрепата в работата с доброволци. Благодарим и на всички артисти за отзивчивостта и качеството на съдържание, което заедно постигнахме, независимо от липсващите финансова и институционална подкрепа, в условията на които издание 2016 се състоя. Благодарим и за съдействието, указано ни от страна на екипа на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, във връзка провеждането на танцовия пърформанс в програмата на събитието. Благодарим на всички, застанали зад нас в осъществяването на Sofia Underground 2016, и, разбира се – на публиката. Очаквайте следващото специално издание – Sofia Underground 2017 – когато фестивалът става на 20 години. SU’16 eкип |